Historie GNU

GNU

Tento projekt byl započat v roce 1984. Jeho zakladatelem byl Richard Stallman. Komponenty GNU jsou šířeny pod licencí GPL a LGPL. Cílem tohoto projektu bylo vytvořit volně šiřitelný operační systém postavený na Unixové filozofii.

Nyní je projekt hotov až na jádro Hurd, které je postavené na mikrojádru Mach. Jelikož původní jádro nebylo zatím dokončeno, používá se nyní systém GNU spolu s jádrem Linux, které začal vytvářet Linus Torvalds. Mimo odbornou veřejnost se toto spojení chybně nazývá pouze Linux, celý název tohoto operačního systému však zní GNU/Linux.

Co znamená GNU?

GNU je rekurzivní akronym pro větu „GNU is not Unix“ (GNU není Unix). Gnu však také znamená pakůň hřivnatý. Ostatně logo to dokazuje skvěle.

Logo

Autorem loga GNU je Etienne Suvasa. Logo GNU je k dispozici v několika verzích, typech souborů a velikostech.

Free as…

Říká se: „Free as free speech, not as free beer.“ Tedy, když mluvíme o svobodném softwaru, mluvíme o svobodě jakožto právu na zdrojový kód, jeho modifikaci a redistribuci. Ale není nelegální si účtovat poplatek za distribuci svobodného softwaru.

Velké množství distribucí GNU/Linuxu je dnes prováděno firmami, ale distribuce jako např. Debian a Ubuntu jsou a budou svobodné, udržované pouze dobrovolníky. Debian je také v ohledu „svobodnosti“ výjimečný, má totiž tzv. společenskou smlouvu, v níž se vývojáři zavazují, že distribuce bude obsahovat jen svobodný software a dále stanovují, co je a není svobodné.