O projektu

Projekt je vlastně takovým základním krokem k bezpočtu variací tohoto úžasného a lidského operačního systému. Proč lidského, je tvořen komunitou bez nějakých komerčních záležitostí, samozřejmě, že jsou varianty pro firemní segment.

Určitě zde naleznete pár zajímavostí na této „křižovatce“, která by vám mohla dodat sílu zkusit jedno-jaký linux .

O Mě:

poprvé jsem byl klasický uživatel win. ale neustále jsem musel řešit nějaké technické věci kterým jsem až tak nerozuměl a když jsem notebook dával do servisu (2004) pokaždé mě to už tenkrát stálo akorát moc peněz, které jsem jako OSVČ v česku dvakrát obracel.

Moje sestra měla přítele a toho navštěvoval kamarád to že byl schopen vypít litr tvrdého alkoholu nemění na situaci, která mi změnila zbytek života. V pátek jsme seděli na baru někde u Sázavy a popíjel jsem pivko, nějak jsem se rozpovídal jak mě ty windows a moje neschopnost s tím něco udělat s*** v práci, nemohl jsem s tím operačním systémem moc „manipulovat“. Víte co mi „Jenda“ (takové typicky české jméno) řekl? Proč si tam nedáš Ubuntu vole! Za prvé jsem nevěděl co to je a kolik to  zase bude stát, neměl jsem až tak moc popito. Já oldschool moravák jsem ani netušil že ten „Pepík“ v sobotu bude schopen vůbec vstát natož že mi donese instalační CD s nějakým “ Ubuntu“. Tak a stalo se, zazálohoval jsem data a na to staré “ jednojádro s 2 GB RAM“ nainstaloval “ to “ Ubuntu.

 

Několik měsíců mi to všechno celkem vadilo než jsem pochopil základy a také mě situace donutila hledat a řešit na českých fórech, když jsem potřeboval třeba formátovat USB :-). Rok za rokem den za dnem jsem si pokaždé sám poradil a od té doby nemusel do „servisu“ po několika letech jsem zkusil i jiné distribuce. Nakonec jsem zůstal u distribucí Debian / Ubuntu / Arch. Postupně se o „Ubuntu“ začalo i v česku více psát a mluvit.Dneska  si většinou představují lidé pod pojmem linux  – Ubuntu. To však je velká iluze protože linux je vlastně kernel – jádro. Existují tisíce linuxů a různých distribucí proto volte nějakou větší a známější. Proč protože jej používá více lidí a v případě pomoci se máte na koho obrátit, nemusíte čekat na reakce, nemusíte chodit do servisu pokud nejde vyloženě o hardware záležitost, i když mnozí z nás si bravurně poradí i s HW.

Jeden člověk na čtyřech strojích - ano jde to.

Tak jde čas:

Po třech letech užívání Ubuntu jsem se začal zajímat i o jinou stránku věci která není moc chválihodná. Znalosti prostředí linuxu a pozdější práce na webových serverech mi velmi zpříjemnili práci. Nevěděl jsem že jsou takzvaní ethical hackers – ti z nás kteří přešli na onu „dobrou stanu“ a nepáchají, pomáhají nalézt zranitelnosti upozornit na nebezpečné závady aniž by jich využili ve svůj prospěch – dnes je rok 2018 a říká se jim „pentesteři“. Mezi lety 2004 až 2018 jsem se aktivně věnoval mému druhému koníčku a tím byla tvorba webů a eshopů.

To bylo období každodenního "Kódu".

Čas nezastavíš:

Právě, člověk se mění i mentálně o tom žádná..Vzpomínám na chvíle kdy jsem byl externě v poměru v jedné severomoravské společnosti a působil jsem i jako technik který opravoval windows, hardware, vyvíjel aplikace, řešil závady tiskáren, mobilních telefonů, lámal vstupy do tabletů, zařízení a vše k záchraně dat, uživatelů – v tomto období jsem bohužel musel mít i windows a tak jsem nakonec používal „dual boot“, virtual box, QEMU. Tak mě kyberprostor provází i nadále. Staráme se o cloud, zabezpečené připojení firem, jednotlivců, občas uděláme nějaký ten „sajt a šop“.

Po 18 letech v IT

Vyměnil jsem manželství  za IT a partnerské vztahy za rychlost internetu. Dělám práci jak nejlépe dovedu a jsem rád, když s linuxem někdo jako vy začnete nebo jej někdy zkusíte. Můj případ je sice trochu extrém ale linux je součástí mého každodenního života na desktopu, serverech, NASech, Cloudu, kamerách, čidlech..

Jestli si myslíte, že máte 100% zabezpečený web, eshop, nebo server zkuste mě kontaktovat na www.thsecurity.cz

Provedeme audit popřípadě serveru.Bez ohledu na operační systém.